Švýcarsko

Španělsko Andalusie 9.6.– 18.6.2014

Ubytování: Apartmány v Dúrcalu a Rondě

Doprava: Letecky Vídeň Malaga i s koly, půjčení dvou aut v Malaze

Strava: Vlastní vaření a španělské hospy

Cena: cca 21000,-

Účastníci: Petr, Jirka, Franta, Boris, Ivan a Ruda


Úvod

Nápad vyrazit letos na naši zahraniční cestu do Španělské Andalusie se začal rodit již při loňské říjnové dotočné. Při tomto posezení u piva promítáme fotečky a rozebíráme naši poslední akci a kujeme plány kam vyrazit příště. Zprvu bylo několik variant, žádná však nebyla jasným favoritem. Vše se ale změnilo, jakmile Petr, náš ředitel většiny zájezdů, zjistil, že v Andalusii uprostřed pohoří Sierra Nevada se nachází kopec zvaný Pico Veleta, na který se dá s kolem vyjet. Se svými 3398 m je to snad nejvyšší místo v Evropě rozumně kolmo dosažitelné. Přemluvit alespoň dalších pět lidí pro tuto akci byla pro Petra hračka. Jeho argumentům, že každý opravdový biker již na Pico Veleta byl a že je to plynulé pohodové stoupání po asfaltu jen trošku delší a že roky nám přibývají, zkrátka nešlo odolat. Dohodli jsme se rychle i na pevném termínu v první polovině června 2014. V lednu 2014 jsme přes airberlin.com zakoupili za 5200,- letenky z Vídně do Malagy a zpět, přičemž v ceně byla i přeprava zavazadla s kolem. V únoru jsme zamluvili přes Booking.com dva apartmánky. Jeden v Durcalu (5 nocí za 510 euro), který měl být našim východiskem pro bikování po pohoří Sierra Nevada. Druhý jsme zabukovali v Rondě (4 noci za 360 euro), protože pár dní jsme chtěli strávit i v okolí tohoto turisty hojně navštěvovaného města. V únoru jsme zaplatili přes rentalcars.com i půjčení dvou autíček Citroen Berlingo u Firefly (na 9 dní dvakrát 5171,-). Při dvou květnových sezeních u Kmotra jsme naplánovali trasy, které pak Ruda překlopil do map. Snad největším problémem všech přípravných aktivit bylo uložit zčásti demontované kolo do krabic a vyjít se do 23 kg limitu leteckého přepravce. Naše obavy z překročení váhového limitu nakonec vedly k tomu, že Jirka musel oželet svoje konzervy a párečky a nechat je doma. Nicméně i složité balení kol jsme nakonec v neděli před odjezdem zvládli, takže brzy ráno v pondělí vyrážíme bratrovou Toytou Previa s vlekem naloženým krabicemi s koly do Vídně, abychom stihli odlet v 6:45. Všichni jsme byli tak trochu v očekávání jak vše klapne. Při minulých štacích jsme měli totiž vše zařízené od Kudrny a protentokrát jsme si vše plánovali sami. Průběh celé akce však proběhl bez větších problémů, za což patří především dík Petrovi, který vše do nejmenších detailů promyslel, vše potřebné zjistil na internetu a pak i precizně naplánoval.


1.den Pondělí 9.6. Dúrcal - Niguelas - Dúrcal

DST 13 Km

AVG 11,2 Km/hod

390 vm

RT 1:20


Cyklistická trasa 2660122 - powered by Bikemap

Na letišti ve Vídni vše proběhlo hladce. Dokonce i všechny naše zavazadla s koly byla těsně v povoleném limitu a bez problémů odbavena. Vzhledem k ledabylé kontrole odbavujícího chlápka ze společnosti Niki by se dal možná i váhový limit překročit. Ale kdo to mohl dopředu vědět. Tři a půl hodinový let do Malagy za jasného počasí nám umožnil prohlédnout si pohoří Sierra Nevada i z ptačí perspektivy.

Menší vrásky na čele nám udělal až pronájemce aut Firefly v Malaze na letišti. Nejdříve nás slečinka za pultem nekompromisně vypoklonkovala ven s vysvětlením, že musíme mít lístek s pořadovým číslem jako v české spořitelně k přepážce. To jsme po kratším hledání příslušné krabičky s lístky bez problémů napravili. Trochu delší byla diskuse kolem ceny za půjčení aut. Mysleli jsme si, že 5171 Kč za auto zaplacených přes rentalcars.com bude cena konečná, ale nakonec jsme podepsali smlouvu, kde byly další příplatky za pojištění čelního skla, 2.řidiče, plnou nádrž a jakési další poplatky. Vše probíhalo přes kreditku a po návratu ze Španěl byly peníze za plnou nádrž rychle odečteny, takže v podstatě žádný problém nebyl a jednání Firefly korektní a rychlé. Cena za pronájem jednoho auta (bez nafty) se nakonec dostala na cca 9400 Kč.

Cestou z Malagy do Dúrcalu jsme se díky husté dopravě samozřejmě navzájem ztratili, ale navigace nás bez problémů dovedly kolem 16.hodiny k vile Casa de Aurora. Vlastní ubytování v luxusním apartmánu, kterému jsme vzhledem k interiérovému vybavení říkali Konopiště, proběhlo i přes jazykovou bariéru bezproblémově. Miguel neznal ani slovo anglicky a tak jediným dorozumívacím prostředkem byla řeč těla a překladač v mobilu. Po vyložení zavazadel a ubytování složíme i kola, která dokonce přežila bez jakékoliv újmy leteckou přepravu. Vyzkoušíme i osvěžující vodu v bazénu a kolem půl sedmé vyrážíme na první španělské kilometry.

Rozhodneme se pro okruh údolím Lecrín, kterým protéká řeka Torrente. Přes vesnici Niguelas, která leží v údolí nejvýše, bychom měli dál stoupat až k vyhlídce Rinconada (2150 m) a zpět do Durcalu. Tento okruh by měl měřit něco kolem 35 km s převýšením téměř 1400 m. Z Niguelas však začíná hned strmé šotolinové stoupání a je nám jasné, že celý okruh nemáme šanci tento den absolvovat. Ve strmých šotolinových serpentinách vystoupáme z 800 metrů do 1200 a přestože je slunce ještě nad obzorem otočíme to zpět do Niguelas.

Tady se stavíme na zahrádce malého bistra a pod slunečníky poprvé ochutnáváme místní pivo Alhambra a k němu Tapas – malé občerstvení v podobě oliv, sýrů či sušené vepřové šunky. Toto drobné pojedení, které se podává ke každému pivu, budeme mít možnost ještě mnohokrát ochutnat a obdivovat. Pohodový podvečer zakončíme v našem apartmánu u červeného vína


2.den úterý 10.6. Dúrcal - Niguelas - La Rinconada - Niguelas - Dúrcal

DST 38 Km

AVG 10,5 Km/hod

1380 vm

RT 4:11


Cyklistická trasa 2660072 - powered by Bikemap

Přesně o půl desáté vyrážíme stejnou cestou, kterou jsme si den předtím z části vyzkoušeli. Za Niguelas přejedeme přes řeku Torrente, která se začátkem června jeví spíše jako větší potok. Široké vymleté koryto dává ale tušit, že po jarním tání to tady vypadá zcela jinak. Začátek stoupání už máme nacvičený z předešlého dne. Jedinou změnou je, že údolí Lecrín a vrchol Pico de Cabalo (3000 m) nám na rozdíl od včerejška osvětluje dopolední sluníčko.

Premiérový španělský defekt tentokrát postihne Petra. S výměnou píchlé duše se ale rychle vyrovnáme a pokračujeme liduprázdnou krajinou stále po šotolině do kopce. Na chvíli se nad námi objevil černý mrak a krátce sprchlo. Jinak nás tento den doprovázelo příjemné letní počasí, bezvětří, zkrátka ideální pro cyklistiku.

Zhruba ve 2000m se stoupání mění v lehce zvlněný terén, neboť naše cesta vede v podstatě po vrstevnici. Pohled na protější svah, kudy vede i naše cesta, dává tušit, že ještě nějaký ten metr budeme muset vystoupat. V džípu nás předjíždí zřejmě místní hlídač přírodního parku a je tak jediným človíčkem, kterého na naší cestě na Rinconadu, potkáváme. Nejvyšší bod dnešní tůry (2150m) nás ale lehce rozesmutní. Není zde žádná občerstvovna a tak musíme využít jen vlastních zásob. Výhledy ale stojí za to. Zejména pohled na serpentiny, které nás čekají cestou dolů, slibují adrenalinový sjezdík.

Lehce pojíme, krátce prodiskutujeme jak se zbavit kuny v baráku což v dnešní době, kdy osvědčená zbraň proti tomuto nevítanému hostu v podobě lidských chlupů z intimních partií je úzkoprofilové zboží. No a pak se vrháme do desetikilometrového sjezdu, na jehož konci se dostaneme o 1200 m níž. Šotolinová cesta je místy vystřídána vrstvami nahrnutého prachu, což zejména v zatáčkách vyžaduje plné soustředění a opatrné zacházení s brzdami. Jedna taková se stala i místem, kde si Ivan po nezvládnutí řízeného smyku obou kol ustlal. Prach však na jeho těle kromě špíny nezanechal žádných „škod“ a tak můžeme pokračovat dál. Cestou dolů se musíme vyhnout i několika bagrům a náklaďákům, jež v jednom místě zešiřují serpentiny.

Sjezd zakončíme stejně jako den předtím v bistru El Aljibe na náměstíčku v Niguelas. Městečko Niguelas je nejvýše položenou obcí v údoli Lecrín. Jsou zde četné vodní mlýny, z nichž Molino de Visco je z 16.století. Rovněž lisovny olivového oleje už pamatují hodně (Laerillas z 15.století je jedním z nejstarších ve Španělsku – nyní je zde muzeum). Vedle radnice je romantická zahrada Muller garden vystavěná v maurském stylu s četnými vázami a fontánami. V okolí městečka jsou pozůstatky po zavlažovacích kanálech z 8.století, kdy jih Španělska ovládli Maurové ze severní Afriky. Žádnou z těchto pamětihodností však nenavštívíme a rovnou zamíříme k příjemné barmance, která nás už poznává ze včerejška. Vysvětluje, že ještě nemá nic k jídlu, neb kuchař drží siestu. To nám ale nevadí. Pivo Alhambra, tapas a káva nás bohatě uspokojí a tak pod slunečníky strávíme trochu více času než bylo původně plánováno.

Po návratu na naši základnu do Dúrcalu se jen osprchujeme a vyrážíme na večeři do centra města. Vybíráme si restauraci uprostřed uzavřeného panelákového komplexu.

Objednáme ligně na žaru a Alhambru. Než nám je kuchař připraví, sledujeme místní fotbalový potěr a jejich dramatický mač. Nadšení a křik doprovází jejich boj. Jestli byl mezi nimi i nějaký budoucí Xavi Alonso či Messi se asi nikdy nedovíme. Každopádně brankář perfektně oblečený v klubových barvách Chelsea byl jasným důkazem toho, že fotbal je ve Španělsku už od útlého mládí sportem číslo jedna. Škoda jen, že v následujících dnech se na světovém mistrovství v Brazílii jejich dospělým vzorům tak těžce nedařilo…

Večer plánujeme jakou etapu zvolit na den následující. Protože počasí má být nejlepší v pátek, rozhodneme se královskou etapu odložit a následující den zvolit automobilový přesun do Pampaneiry a odtud absolvovat okruh jehož hlavním cílem bude horská vesnice Trevelez.


3.den středa 11.6. Pampaneira - Capileira - Trevelez - Pampaneira

DST 50,2 Km

RT 4:09

AVG 12,9

1240 vm


Cyklistická trasa 2660162 - powered by Bikemap

Ráno potvrdíme večerní rozhodnutí vyrazit na okruh vinoucí se jižním úbočím pohoří Sierra Nevada a horská vesnička Trevelez známá svými šunkovými produkty by měla být naším předmětem zájmu číslo jedna. Vymontujeme zadní sedadla z Citroena i z Fiatu, u kol vyhodíme přední kolo a sedátka, takže je celkem v pohodě naložíme do aut. Jen Ivan a Jiří coby třetí pasažeři sedící na ponechaných zadních sedadlech cosi drmolí o stísněnosti, ale nedá se nic dělat. Po klikaté silnici přejíždíme do zhruba 40 km vzdáleného městečka Pampaneira, jež je naším výchozím a současně i cílovým bodem dnešního putování. Na téměř prázdném parkovišti vyložíme kola a vyrážíme po asfaltu do strmého kopce směrem k vesnici Capileira, která leží o 400 m výše zhruba v nad mořské výšce 1500 m.

Vesnice nebo spíš městys je plná krámků s turistickými suvenýry. Dlouho se dohadujeme, jestli zde dáme nějaké občerstvení. Moc jsme toho zatím neujeli, ale vzhledem k tomu, že cestou do Trevelez mapa neslibuje žádnou civilizaci, tak nakonec zapadneme do restaurantu El Asador, ležícího hned u silnice. Dáváme pivo a jako tapas dostaneme plátky šunky. Jirka stihl ještě další pivko, ale tentokrát dostal místo šunky už jen opečené brambory. A tak vyrážíme dál do kopce a čeká nás zhruba 25 km národním parkem Sierra Nevada do Trevelez.

V místě zvaném Tajos del Ángel se šotolinové cesty kříží a je tady krásná vyhlídka na jižní svahy pohoří Sierra Nevada, které jsou ještě v tuto dobu pokryty sněhem. Je odtud vidět i vrcholek Pico Veleta, kvůli kterému jsme se letos do Andalusie vydali. Jeho jedna téměř kolmá stěna z této strany připomíná vylomený zub. Nastoupali jsme přibližně do 1700 m a dál už jedeme kopírujíce souřadnici po velmi příjemné šotolině.

Na chvíli zastavíme na mostku nad říčkou poblíž Loma de los Cotos. Říčka, která v tento čas spíše připomíná větší potok, zde vymlela mezi šedivými skalami uzoučký, ale velmi hluboký kaňon. Uděláme pár foteček tohoto zajímavého místa a pokračujeme dál po souřadnici směrem k Trevelez.

U Barranco de la Viňa bychom si podle itineráře měli dát lehčí výšvih po pěšině odbočující vlevo do lesa a vrátit se zpět na šotolinu. Ale nikomu se moc nechce a všichni už mají hlad a spěcháme do Trevelez. Jedno překvapení nás ještě ale čekalo. Šotolinová cesta se z ničeho nic ztratí a před námi je jen hluboká vymletá strž, kterou zde zřejmě zanechal divoký vodní živel, řítící se v době jarního tání z vrcholků Sierra Nevady. Ruda se odvážně na kole pustil do propasti, ale nakonec od svého úmyslu kolmo zdolat tuto zmolu upustil. Navzájem si pomáháme s přenesením a vytlačením kol přes tuto neočekávanou přírodní překážku. A pak už nás čeká jen pohodový sjezdík do Trevelez (1476 m).

Když poprvé vesnici ještě z ptačí perspektivy uvidíme, tak zdálky svými bělostnými domečky těsně ve svahu k sobě přilepenými připomíná jakoby vystavěné včelí stavby. Pohled je skutečně zajímavý a diskutujeme nad tím, kdo místní domorodce přesvědčil, aby svoje domečky stavěli ve stejném stylu a stejně je i natírali. A tak často zastavujeme a kocháme se tou krásou.

Televizní pořad Cestománie kdysi běžící na ČT1 dokonale vykreslil neopakovatelný život této vesnice proslulé kvalitními šunkovými výrobky a náš zážitek z tohoto místa to může jenom potvrdit. Domečky jakoby vystavěné podle stejné šablony, jejichž fasáda je neustále natírána tak, aby bílá byla opravdu bílá. Úzké strmé uličky, po kterých jenom vyjít je docela fyzicky náročné, jsou propleteny tak, že cizí návštěvník zde lehce zabloudí.

Hledáme vhodnou restauraci pro oběd. Po strmých uličkách sjedeme dolů ke kostelíku, ale žádná hospa zde není. A tak musíme vytlačit kola zase nahoru do uličky, po které jsme přijeli a kde bylo několik poutačů lákajících na dobrou šunku. Zapadneme do podniku Meson del Jamon. Žádní hosté zde nejsou a tak se nám pan domácí okamžitě věnuje. Usadí nás na terase s krásným výhledem na městečko a údolí, kterým vede příjezdová silnice do Trevelez. V jídelním lístku si objednáváme Plato Alpujarreňo, na němž by podle fotografie měla být kromě plátků šunky i nějaká klobáska s jelítkem, brambory, volské oko, paprika a další ingredience. Už foto slibovalo gurmánský zážitek a skutečnost byla ještě mnohem úžasnější. Pochutnali jsme si náramně a aby nám vytrávilo, tak se zde zdržíme trochu déle.

Trasa s Trevelez zpět do Pampaneiry už vede po asfaltové silnici a ke konci je to docela pěkný sešup. Ivanovi se sjezdík dokonce tak zalíbil, že minul parkoviště s našimi auty a ve vysokém tempu valil dál do údolí směrem do Orgivy. Nezastavilo ho ani naše hulákání. Po naložení kol ještě chvíli čekáme, jestli si Ivan svůj omyl uvědomí a přijede zpět. Bylo to ale marné a tak sjíždíme auty do 14 km vzdálené Orgivy. Ivana samozřejmě nedojedeme a musíme ho sehnat mobilem, což se nakonec podaří. Jeho vysvětlení toho, proč tak valil a nezastavil na parkovišti nás docela rozesmálo. Chtěl prý nás dostihnout a parkoviště a náš křik vůbec neregistroval.

Večer zakončíme na terase u bazénku jako obvykle ve společnosti s červeným vínem.


4.den čtvrtek 12.6. Dúrcal - přehrada Beznar - Dúrcal

DST 31 Km

RT 2:15

AVG 14,9 km/hod

640 vm


Cyklistická trasa 2660247 - powered by Bikemap


5.den pátek 13.6. Monachil - Pico Veleta - Monachil

DST 84,4 Km

RT 8:45

AVG 11,1 Km/hod

2740 vm


Cyklistická trasa 2660255 - powered by Bikemap


6.den Sobota 14.6. Přejezd Dúrcal - Ronda


7.den Neděle 15.6. Ronda - El Burgo - Ronda

DST 61,7 Km

RT 5:01

AVG 14,0 Km/hod

1370 vm


Cyklistická trasa 2662065 - powered by Bikemap


8.den Pondělí 16.6. Kemp - El Chorro - Vallé - Kemp

DST 57 Km

RT 4:00

AVG 15,0 Km/hod

990 vm


Cyklistická trasa 2662082 - powered by Bikemap


9.den Úterý 17.6. Ronda - Montejaque - Ronda

DST 46 Km

RT 2:51

AVG 18,3 Km/hod

850 vm


Cyklistická trasa 2662088 - powered by Bikemap


10.den Středa 18.6 Přejezd Ronda - Malaga a odlet